Hindistan’da genel seçimler sona erdi: Anketlerde Modi önde

Hindistan’da altı haftadır süren seçim maratonu bitti. Sandık çıkışı anketlerine göre, ülkenin başbakanı Narendra Modi’nin lideri olduğu Bharatiya Janata Partisi (BJP) seçimi önde götürüyor. Ancak analistler bu anketlerin geçmişte yanlış çıktığı ve yanlı olduğu konusunda da uyarıda bulunuyor. Sonuçlar 4 Haziran’da açıklanacak.

Hindu milliyetçisi BJP, 2014’ten bu yana iktidarda. Bir partinin ya da koalisyonun hükümet kurabilmesi için parlamentoda 272 koltuğu garantilemesi gerek. BJP’nin öncüsü olduğu olduğu Ulusal Demokrasi Birliği (NDA) koalisyonunun bu eşiği aşacağı düşünülüyor.

‘HALK ÖZGÜRLÜKLERİNİ KAYBEDECEK’

BBC Türkçe’nin aktardığına göre muhalefet partileri, Modi’nin iktidarı devam ettiği takdirde, “Hindistan halkının birçok özgürlüğünü kaybedeceği” görüşünde. Muhalefetin önde gelen liderlerinden Rahul Gandhi ve muhalefet partilerinden oluşan koalisyon uzun seçim maratonu sırasında dinamizm yakalamıştı. Muhafet, BJP’yi rakiplerinin sesini kısmakla suçluyor, BJP ise iddiaları reddediyor.

‘MÜSLÜMANLARIN OY KULLANMASINA İZİN VERİLMEDİ’

Seçim boyunca kimi partiler ve siyasetçiler oy makineleriyle oynamakla suçlandı, bazı yerlerde Müslümanların oy kullanmasına izin verilmediği iddiaları öne sürüldü. Muhalefet, ülkenin seçim kurulunu ise şikayetlerini ve taleplerini ele almamakla suçluyor.

1,4 milyar kişi ile dünyanın en kalabalık ülkesi olan Hindistan’da seçim kampanyası süreci uzun ve yoğun geçiyor. Hindu tanrısı Ram için inşa edilen 217 milyon dolarlık yeni tapınağın açılması, BJP’nin en büyük seçim projelerindendi. İktidarın birtakım sosyal devlet projeleri de seçmenlere yönelik olarak gündeme getirildi. Yüksek işsizlik ve artan fiyatlar da seçimin önemli gündem maddelerinden biriydi.

7 AŞAMALI SEÇİM

Hindistan’da 19 Nisan’da başlayıp bugün biten seçimler kapsamında yaklaşık 968 milyon seçmen, Halk Meclisi üyelerini belirlemek için oy kullandı. Son seçimlerden galip çıkan Başbakan Modi, başında olduğu BJP liderliğinde kurulan “Ulusal Demokratik İttifakı (NDA)” ile birçok muhalefet partisinin “Hindistan Ulusal Kalkınma Kapsamlı İttifakı (INDIA)” adı altında toplandığı geniş koalisyona karşı yarıştı.

Seçmenler, ülkedeki 28 eyalet ile “Birlik Toprakları” adı verilen 8 özel yönetim bölgesini kapsayan 7 aşamalı genel seçimler çerçevesinde 19 ve 26 Nisan’da, ayrıca 7, 13, 20, 25 Mayıs ve 1 Haziran’da oy verdi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir